Депутатите отрязаха ИТН да правят референдуми през ден и тук-таме

Парламентът отхвърли промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, внесени от „Има такъв народ“. От партията на Слави Трифонов отново и в този парламент, както и в предишните, внесоха предложенията си, с които сваляха прага и изискванията за валидност на референдумите.

Предложенията бяха дискутирани близо два часа и гласувани на първо четене.

От 191 гласували народни представители „за“ бяха 81 (Възраждане, ИТН, БСП), „против“ – 30 (ГЕРБ, ПП-ДБ), а 80 се въздържаха – по-голямата част от групата на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.

Тошко Йорданов поиска и прегласуване, а в изказването си отправи лошо прикрита заплаха към ГЕРБ-СДС и ДПС, че ако не подкрепят инициативата на ИТН, те ще се нуждаят от гласовете им и в следващото Народно събрание, тъй като тенденциите ясно показват, че партия няма да управлява сама, а ще трябва да търси широко мнозинство. „Моля да си помислите“ и можете да си помислите“, имате 15 секунди да сляза (от трибуната на НС), заяви Тошко Йорданов, но така и не получи по-различно гласуване от тези парламентарни групи.

Още в началото на дебатите Надежда Йорданова се опита да бламира провеждането изобщо на дискусия и гласуване, тъй като не са изтекли законовите срокове, прекъснати от парламентарната лятна ваканция. Павела Митова от ИТН й възрази, заявявайки че тяхната група е била против ваканцията и те не се интересуват изобщо от решенията, гласувани от мнозинството. Изказването й е знаково именно на фона на утвърждаваните демократични ценности като мотиви за промяна именно на правилата за референдумите. Предложението за отлагане на точката от дневния ред, направено от Надежда Йорданова, обаче не бе прието и от пленарна зала.

Самата дискусия протече с повторение на всички аргументи, които до този момент са изтъквани от „Има такъв народ“ и „Възраждане“ – двете партии, които бяха активни на парламентарната трибуна. От БСП, които също подкрепят по принцип законопроекта, не се включиха.

ИТН захапаха Бойко Борисов, че саботира референдума им за промяна на изборната система

ИТН захапаха Бойко Борисов, че саботира референдума им за промяна на изборната система

С третия мандат ИТН показала как трябва да се водят разговори

Изказвания против направиха преди всичко от ПП-ДБ, като по традиция фигурата на Явор Божанков от ПП-ДБ предизвика вълна от обиди и множество реплики от страна на депутатите от ИТН и „Възраждане“, несвързани по никакъв начин с изказването му, с което предупреждаваше за опасностите от приливна вълна на популизъм с множество референдуми. Надежда Йорданова и Божидар Божанов поиската по-сериозен дебат, както и заявиха, че проектът има нужда от сериозни, но промислени промени. Божанов даде заявка дори за въвеждане на е-подписки, но при и едва след въвеждане на дистанционно електронно гласуване. Кога ще стане това, не стана ясно.

Тома Биков от ГЕРБ констатира, че през последните седмици 50-ото НС сякаш се е отдало на желанието си да взима стратегически решения, на което няма право дори и само заради изтичащия му само другата седмица мандат. „Законът за референдумите е такъв тип – стратегическо решение, което размества баланса на политическата система и дава по-голям дял на представителната демокрация, уточни той. Според него звучало добре суверенът да взима решения, но изказващите нямат ясна визия какво ще се случи, ако предложенията им бъдат приети. „Тези решения дори в рамките на пряка демокрация ще се взимат от мнозинство, не от целия народ. Те ще са категорични няма да могат да се проемнят“, предупреди обаче Биков. Според него свалянето на критериите и да се свиква референдум по почти всичко не било добре, дори и защото не отчита национални характеристики. Швейцарският модел няма нищо общо с нас, живели сме в различни пространства векове наред, за да пренасяме практики от Швейцария.

ИТН: ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС с парен чук смазаха референдумите

Сглобката ГЕРБ, ПП-ДБ и остатъка от ДПС с парен чук смазаха промените в Закона за референдумите, пък коментира пред журналисти след гласуването в зала депутата Станислав Балабанов.

Той посочи, че преди няколко седмици лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов говорил за промяна на политическата система, но когато дойдело време за избори – „нямат желание да се занимават с референдуми“. Припомняме, че Борисов поиска да се помисли в промяна в избирателната система, но бързо оттегли идеите си.

Когато има интерес сглобката да крадат пари от държавата, да смазват живота на българските граждани и да усвоят средства – законите минават, но когато обществото има интерес от провеждането на референдуми, законопроектите не минават, разочарован е Станислав Балабанов.

Балабанов се възмути, че след като депутатите са отхвърлили промените в Закона за референдумите, в предизборната кампания отново ще отидат да молят гражданите да гласуват за тях, а след това ще им обясняват, че след предсрочните избори на 27 октомври, ще има нови след това.

ИТН предлагаше да се промени базата за определянето на минималния брой подписи за подписка с предложение за произвеждане на референдум; прагът за валидност вече да не е определен с твърда цифра, а да зависи от избирателната активност на предходните избори; да отпадне изискването за представяне на постоянен адрес при участието в национален референдум, задължително да е само за местен референдум.

Освен това „Има такъв народ“ искаше да се удължи срокът за събиране на подписи за референдум: за национален референдум срокът да е 6 месеца; за местен – 5. Също така да се премахне изискването повече от половината участници да гласуват с „да“, за да бъде приет един референдум;

ИТН предлагаха да се създадат и правила за продължаване на вече започнат референдум.

2024-09-19T17:42:14+03:0019.09.2024|Други новини|